mzos.pruszkow.pl

O wyposażeniu do sportu

mzos.pruszkow.pl

O wyposażeniu do sportu

Jak działa rower elektryczny?

rower elektryczny

Działanie roweru elektrycznego jest bardzo proste, a jednocześnie pozwala on na znaczne podniesienie komfortu podróżowania. Przede wszystkim rower taki posiada silnik, najczęściej zintegrowany z tylną lub przednią piastą, a także pakiet baterii. Maksymalna moc oraz prędkość są ograniczone, by rower taki mógł bez problemów poruszać się bezpiecznie na zwykłych drogach rowerowych. Rowerem takim można jechać również pedałując, a prąd wykorzystywać jedynie do wspomagania się, np. podczas stromych podjazdów.

Gdzie w rowerze elektrycznym jest silnik?

W starszych konstrukcjach, które były głównie samoróbkami, silniki elektryczne nierzadko montowano np. na bagażniku i spinano z zębatką koła łańcuchem. Nie było to jednak fortunne rozwiązanie, ponieważ sprawiało mnóstwo hałasu, a na przekładni łańcuchowej były spore straty mocy. Współczesny rower elektryczny jest jednak zupełnie inną konstrukcją. Opracowano specjalne silniki, które montowane są w piaście koła. Po prostu zamiast środkowej części do wnętrza wkładany jest silnik, a szprychy znajdują się miedzy jego obudową, a rantem koła. Rozwiązanie takie sprawiło, że rower jest niemalże bezszelestny, na co trzeba uważać jadąc w miejscach, gdzie spaceruje dużo ludzi.

rower elektryczny

Jaką moc i prędkość rozwija rower na prąd?

Rowery zasilane z baterii mogą mieć silnik o maksymalnej mocy 250 W, a ich maksymalna prędkość może wynosić 25 km/h. Powyżej tej prędkości silnik przestaje napędzać rower. Bardzo istotny jest jednak fakt, że wciąż możemy pedałować podczas jazdy, przez co silnik elektryczny będzie zużywał mniej energii z baterii. Sprawia to, że zasięg takiego roweru może być wyjątkowo duży. Rower elektryczny można też wykorzystać wyłącznie do wspomagania podjazdów pod górki. Jeżeli na zjazdach będziemy stosować hamowanie regeneracyjne, bateria zawsze będzie w pełni naładowana.

Jak działa rower elektryczny?
Przewiń na górę